Erzurum Kimyasal İlaçla Kombi Petek Temizliği

Erzurum Kimyasal İlaçla Kombi Petek Temizliği

İçeriğinde asit özelliği bulunmayan kimyasal ilaçlar ile Erzurum’da kombi petek temizliği hizmeti sunarak peteklerinizin verimini ve kondisyonunu arttırıyoruz. Diğer petek temizleyen firmalardan farklı olarak hava ve suyu birleştirerek tesisatın daha temiz olmasını sağlıyoruz. Basınçlı hava ve su boru içerisinde dar alanda ilerleyerek peteklerin içinde bulunan geniş hacime geldiğinde ani bir püskürtme yapar. Peteklerin dibine yerleşmiş toturlar püskürtme sonucu havalanır ve dışarı atılır. Petek temizleme işini yapan çoğu firmalar temizlik işlemini kulaktan duyma bilgiler ışığında sadece suyla çalışan makineler ile yapmaktadır. Sadece su kullanılan tesisat temizliklerinde kaloriferlerin dibine yapışan tortuyu çıkaramazsınız. Şebekede çok kireç bulunan sistemlerde en az üç yılda bir tesisat temizliği yapılması gereklidir. Petek temizliği dikkatli uygulanması gereken bir işlemdir. Kombi petek temizliği yaptırmadan önce işinde ehil olan bir tesisatçı çağırdığınızdan emin olun. İlk olarak peteklere uygulanacak olan ilacın miktarı doğru ayarlanmalıdır. Çok fazla ilaç peteklere zarar verir öte yandan ilaç yeterli miktarda uygulanmazsa petek temizliği düzgün yapılmış olmaz.

Yerden Isıtma Temizliği

Yerden ısıtma, halk arasında alttan ısıtma olarak da bilinen yaygın sulu ısıtma sistemlerindendir. Yerden ısıtma temizliğinin amacı zeminin altına döşeli hortum boruların içerisinde oluşan çamurun dışarıya atılmasıdır. Yerden ısıtma borularında su sıcaklığı 55 derecenin üzerine çıkamadığı için sistemde biriken balçık şeklindeki bakteri oluşmaya başlar. Bu bakteriler yapışkan gün geçtikçe çoğan bir canlıdır. Tesisat ustaları bunun çamur olduğunu iddia etseler de maalesef bu çamura benzeyen şey bir tür bakteridir. Bu bakteriyi maalesef ustalarımız kireci çözmeye yarayan petek temizlik ilaçları ile yok etmeye çalışır. Bu sıkıntı oksijen bariyerli boru kullanılan yerden ısıtma sisteminde rastlanmaz. Yerden ısıtma sistemini temizlemek için hava ve su birbirine karıştırılarak darbeleme yöntemiyle tamamen dışarı atılır. Bu şekilde temizlik yapılmadığında borulara yapışan bakteriler zamanla bulunduğu yerden koparak kombiye kadar ulaşıp filtre ve kombinin ısıtma devrelerini doldurur. Normalde 45 derecede ısıtttığınız bir daireyi 55 derece gibi yüksek bir ısıda yakmanız gerekebilir. Erzurum gibi soğuk kış memleketi olan bir şehirde bu sorunla karşılaşmamak için her 3 yılda bir yerden ısıtma temizliği yaptırmak gerekir.

Bir metre radyatör ortalama olarak 8 litre su kapasitesine sahiptir. Yedi radyatör bulunan bir evin kalorifer hattında yaklaşık 60-70 litre su bulunur. Petek temizleme ilacı kaloriferlere doğru oranda ayarlanmalıdır. 70 litrelik bir şebekeye bir litre ilaç uygulanması gerekir. Bu orana göre siz de evinizdeki şebekeyi hesaplayıp ilacı ona göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin dubleks evlerde şebeke daha büyük olduğu için 2 litre ilaç kullanılması gereklidir.

İlaçla Kalorifer Temizliği Nasıl Yapılır?

Kombi petek temizliği yaparken kullanılan ilaç asitli bir ilaç olduğu için radyatörlere dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Bu ilaç normal sudan daha ağır ve yoğun olduğu için kendiniz gidip bir nalburdan ilaç alıp evinizdeki petekler dökemezsiniz. Bunu yapmak için gerekli olan makinası vardır. Tesisatçılarımız bu makina yardımıyla ilacı radyatörlere uygular. İlaç radyatöre uygulanmadan önce peteklerin vanası kapatılmalıdır. İlaç radyatörlere uygulanırken önce makina çalıştırılır ve makina yardımıyla ilaç kaloriferlerde dolaştırılır. Bu işlem yaklaşık yarım saat boyunca devam eder. Bu sayede ilaç kaloriferin her köşesini dolaşır. Daha sonra suyla radyatörlerin temizliği yapılır. İlaç asidik olduğundan radyatörün içinde bırakılmaz. Suyla temizlik yapıldıktan sonra nötrleyici bir madde dökülerek kalan asidin etkisi yok edilir.

Kalorifer Temizliği Ne İşe Yarar? – Niçin Petek Temizliği Yapılır?

Kalorifer temizliği yapmak hem kombi ve peteklerin kullanım ömrünü uzatır hem de evinizin daha iyi ısınmasını sağlar. Peteğin içinde biriken kireç kanalları tıkayarak peteğin çalışma performansını düşürebilir. Petek temizliği yapıldıktan sonra petekleriniz ilk günkü performanslarına kavuşurlar. Ayrıca temizlik işlemi kombini yedek parçalarının da ömrünü uzatır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Hemen Bizi Arayın