Erzurum Merkezi Isıtma Sistemi Petek Temizliği

Erzurum Merkezi Isıtma Sistemi Petek Temizliği

Erzurum merkezi ısıtma sistemi petek temizliği merkezi ısıtma sistemi bulunan binalar için gereklidir. Merkezi ısıtma binaların her tarafının tek bir ısıtıcıdan çıkan enerji ile ısıtılmasıdır. Bu sistemde merkezi kazanda ısınan su bütün binayı dolaşarak sıcaklığı attırır.

Merkezi Isıtma Sisteminin Bakımı

Merkezi ısıtmalarda bakım ve temizlik ilk olarak kazandan başlamalıdır. Su kireci ısının ilk olduğu yerde açığa çıkar ve oraya yapışır. Bu sebeple ilk olarak kazanda kireç ortaya çıkar. Daha sonra kireç kolay olarak yapışabildiği yerlerde birikir ki burası da dairelerdeki radyatörlerin dibi olur genellikle. Ağır olan kireç parçacıkları borulardan suyla beraber akarak radyatörlerin dibinde birikir. Bu sebeple suyun dönüş hattında daralma olup suyu yavaşlatacaktır. Bu da suyun soğumasına sebep olup suyun tekrar ısınması için fazladan enerji harcanmasına yol açar.

Kimyasal kullanarak merkezi ısıtma sistemi temizletildiğinde sadece boruların içini değil peteklerde biriken kireç de temizlenmelidir. Aynı şekilde en çok ısınan bölgelerden biri olan eşanjör de temizlenmelidir. Çünkü eşanjör en çok ısıya maruz kalan bölge olduğu için kirecin de en çok biriktiği bölgelerden biridir. Bu yüzden kombi eşanjörünün kireçten temizlenmesi zaruridir.

Radyatör Temizliği Nasıl Yapılır?

Merkezi ısıtma sistemlerinin temizliği bir bütün olarak yapılmadıktan sonra çok etkili olmayacaktır. Temizlik sırasında bütün dairelerdeki radyatörlerle beraber merkez kazan da elden geçmelidir. Aksi takdirde diyelim ki on dairenin olduğu bir binada bu dairelerde oturanların yarısı petek temizliği yaptırdı ve peteklerini temizletti. Ancak geri kalan dairelerdeki ve kazandaki kireç kalıntılarından dolayı bu temizlik çok etkili olmayacaktır.

Kireç temizlenmeyen bölgelerden temizlenmiş bölgelere ilerleyerek yapılan temizliği boşa çıkaracaktır. İon kayması denilen mevzuu da budur. İon pis peteklerden çıkıp temiz peteklere ilerleyip ion kayması yapar. Merkezi ısıtma sistemlerinde bu sebepten ötürü bütün bir temizlik yapılması gerekir. Hatta pompaların içindeki çarklarda kireç birikeceği için pompaların da kireçten arındırılması gerekir.

Merkezi sistemlerin temizliği ve bakımı için muhteviyatında bakır ve metal koruma elemanları olan Chiller grubu ısıtma soğutma tesisatlarında koruma kimyasalı diye bilinen temizleyici kullanılır. AVM tesisat hatlarında ise flushing uygulaması yapılır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Hemen Bizi Arayın