Erzurum Su Tesisat Arıza Bulma

Erzurum Su Tesisat Arıza Bulma

Erzurum su tesisat arıza bulma konusunda size usta tesisatçılarımızla hizmet vermekteyiz. Sıhhi tesisat arızaları evinizde, işyerinizde ya da buraların bahçelerinden geçen borularda meydana gelebilir. Su tesisatındaki arızaları bahçelerde toprağın altında dahi olsa tespit edebiliriz.

Su Kaçağı

Tesisattaki arızalar en genel olarak iki çeşittir. Birinci durumda borular normalde çalışması gerektiği gibi suyu içinde tutmaz ve sızdırır. Boruların sızdırmasına su kaçağı da denir. Su kaçakları sizin veya komşunuzun evine su dolmasına sebep olur. Bu şekilde evinizde sadece su israfına sebep olmakla kalmayıp aynı zamanda duvarların sıvasını döküp, döşemelerin kabarmasına sebep olur, hatta elektrik kablolarında kısa devre yaparak yangın dahi çıkarabilir. Bu sebeple su kaçakları hasarın büyümemesi için fark edilir edilmez müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Gider Tıkanıklıkları

Diğer bir çok karşılaşılan arıza ise boruların tıkanmasıdır. Tıkanıklıkları önemli bir çoğunluğu gider borularında oluşurlar. Şebekelerden gelen su borularında nadiren de olsa tıkanmalar gözükebilir. Özellikle yer altından geçen borular toprağın göçmesi sonucu çökebilmektedir. Ancak genellikle bu sorun suyu kullanan haneler tarafından değil suyu sağlayan şebekeler tarafından çözülür. Yani belediyeler tarafından halledilen sorunlardır. Ancak evlerimizdeki gider borularında meydana gelen tıkanıklıklar kanalizasyona kadar olan borulardaysa bunu tamir ettirmek kullananlara düşmektedir.

Gider Tıkanma Sebepleri

Gider tıkanıklıklarını yerine göre ikiye ayırabiliriz. Birincisi lavaboların ya da tuvalet giderlerinin yakınında olanlardır. İkincisi ise binanın içinde kanalizasyona yakın olan borularda meydana gelen tıkanmalardır. Tıkanmaların başlıca sebebi uzun süre kullanımdan kaynaklanır. Bazen tuvalet giderlerine çocuk bezi, ped, ıslak havlu gibi cisimler atılmaktadır. Bu cisimler suda erimedikleri için tıkanmaya sebep olabilirler. Veyahut mutfak lavabosunda biriken yemek artıkları boruları tıkayabilirler. Yağ kalıntıları da boruların çeperlerinde birikerek boruların çapını daraltır ve zamanla tıkanmaya sebep olurlar.
Aynı şekilde suyun içindeki kireç de giderlerde birikme yaparak boruların çapını daraltır. Daha sonra bu daralan boru çaplarının içinde suyun akışkanlığı azalarak boruların içinde daha fazla yabancı madde birikmesine sebep olurlar. Bu yüzden de tıkanıklık meydana gelir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Hemen Bizi Arayın