Erzurum Su Tesisat Borusu Kaçak Yerini Bulma ve Tamiri

Erzurum Su Tesisat Borusu Kaçak Yerini Bulma ve Tamiri

Erzurum su tesisat borusu kaçak yerini bulma ve tamiri yaptırırken en önemli dikkat etmeniz gereken nokta çağırdığınız tesisat ustasının kameralı görüntü alıp almadığıdır. Kameralı ve modern ekipmanlar kullanan tesisatçılar sizi büyük bir yükten kurtarıp kırmadan dökmeden kaçağın yerini tespit edebilirler. Öncelikle tesisat ustalarımız kaçağın olduğu yeri kamera ile nokta atışı olarak tespit eder. Bu sayede sadece kaçağın olduğu yerde kırma işlemi yapılıp borunuz tamir edilir. Kaçak kapatıldıktan sonra arkasında asgari bir tadilat kalır.

Kamerayla Su Kaçağı Bulma

• Su kaçağı tespit için ustalarımızın kullandığı dört cihaz vardır. Bunlardan ilki boru içini gösteren kameradır. Boru içi kameraları kaçağın tam yerini tespit etmekte kullanılırlar. Borunun içine sarkıtılan kamera canlı görüntü vererek kaçağın tam yerini bulmamızı sağlar.

Su kaçağını tespit etmek için kullandığımız diğer bir alet de nem ölçme cihazıdır. Nem ölçme cihazı kaçağın tam yerini bize göstermez. Bu cihazla duvarlarda ya da döşemelerde biriken nemin miktarını ölçerek kaçağın yaklaşık yerini buluruz. Bu sayede kullandığımız diğer ekipmanlar için arama alanımızı daraltmış oluruz.

• Demir borular için kullandığımız cihaz ise termal kameradır. Termal kamera sıcaklığa göre görüntü veren bir cihaz olduğu için sıcak su borularındaki kaçakları görmemizi sağlar. Termal kamera sayesinde duvarların içindeki sıcak su borusu kaçağını tespit edebiliriz.

• Akustik dinleme cihazı ise kullandığımız aletlerden dördüncüsüdür. Genellikle demir borulardaki kaçaklarda kullanılan bu alet sayesinde duvarların arkasındaki borulardaki kaçağın sesini duyabiliriz. Akustik dinleme cihazı tıpkı bir stetoskop gibi küçük sesleri yükselterek duymamızı sağlar.

Su Kaçağı Tamiri

Su kaçağını tespit ettikten sonra geriye tamir etmesi kalır. Genellikle kaçak tespit edildikten sonra kaçağın olduğu boruya tesisat uygulanır. Çok eskimiş veya hasar görmüş borular gerekli görülürse değiştirilmelidir. Demir borularda ise kaçağın boyutuna göre ilk önce kimyasal kapatma işlemi uygulanır. Kimyasal ilaç radyatöre dökülerek boruyu tamir etmesi beklenir. Ancak büyük çaplı kaçaklarda kimyasal uzun süre tutmayacağı için borunun tamir edilmesi gerekir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Hemen Bizi Arayın