Erzurum Üst Kat Komşumdan Su Damlıyor

Erzurum Üst Kat Komşumdan Su Damlıyor

Erzurum üst kat komşumdan su damlıyor şikayetiniz varsa bizi arayabilirsiniz. Üst kattan su damlaması üst katın borularının birinde sızıntı olduğu anlamına gelir. Eğer sızıntı gider borularındaysa sürekli bir sızıntı olmayacağından yalnızca komşularınız evdeyken su damladığını görürsünüz. Bu sebeple geceleyin de genellikle daha az sızıntı olur. Ancak sızıntı giderlerde değil de diğer borulardaysa o zaman sürekli olarak bir sızıntı olacaktır. Su sızıntısının nerede olduğunu kameralı ve kamerasız cihazlarla tespit etmek son derece kolaydır. Akustik dinleme cihazı kullanarak sızıntının yerini sesinden tespit ederiz. Gerekli olduğu zamanlarda da boruların içine hava basılır ve bu havanın kaçak yapan yerden çıkardığı ses takip edilir.

Veyahut gider borularında olan sızıntılar için kanal içini gösteren kamera kullanırız. Bu kamera bize canlı görüntü vererek borunun neresinde kaçak olduğunu gösterir. Usta tesisatçılarımızla evinizdeki her türlü tesisat sorununu çözebiliriz. Boru tıkanıklıkları, su kaçakları, petek temizliği, tuvalet taşması gibi her türlü tesisat sorununu etkili bir şekilde halletmekteyiz.

Çok katlı binalarda sıkça rastlanabilen sorunlardan biridir. Genellikle üst kattan alta su sızınca üst kattaki komşu sorumluluk almayı reddedebilir. Bu tamiri kimin yaptırması gerektiği konusunda tartışmalar çıkabilir. Öncelikle şunu belirtelim ki tesisat arızalarını tamir ettirmesi gereken taraf arızanın olduğu boruyu kullanan taraftır. Yani eğer üst kat komşunuzun giderinden sizin banyonuza su sızıyorsa gideri tamir ettirmesi gereken taraf üst kat komşusudur. Üst komşunuzun ‘benim evimde bir sıkıntı yok rahatsız oluyorsan sen yaptır’ deme lüksü yoktur. Bu tarz durumlar komşuluk hukuku içerisinde bir an önce çözülmesi gereken durumlardır.

Bazı durumlarda komşunuz su sızıntısını tamir ettirmeyi reddedebilir. Bazen kiracılar ev sahibine söyleyin o yaptırsın diyerekten tamir ettirmezler. Ev sahibi de kiracı yaptırsın kiradan düşeriz diye işi çıkmaza sokabilir. Bu durumda mağdur olan siz olursunuz. Ancak eviniz sigortalıysa tesisatçı çağırıp faturaları sigorta şirketine gösterebilirsiniz. Böylece sigorta şirketi sizin maddi zararınızı karşılar parasını da üst komşunuzdan hukuki yolları kullanarak alırlar. Eğer sigortalı değilse eviniz o zaman da tesisat tamirini yaptırıp komşunuza hem maddi hem manevi tazminat davası açabilirsiniz. Yargıtay’ın daha önce “Sağlıklı yaşam sürmek hakkına” dayanarak manevi tazminatı onayladığı vakidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Hemen Bizi Arayın